„Spolupráca s ostatnými hráčmi na trhu, vrátane zdieľania existujúcej infraštruktúry je jedným zo strategických pilierov a spôsobov, ako v dnešnej situácii napĺňať snahy o udržateľný rast. Som preto rád, že sa nám so spoločnosťou Slovak Telekom podarilo zrealizovať vzájomné zdieľanie optických sietí. V súlade s referenčnou ponukou Pokrytie a prístup GPON tak od decembra budeme môcť zákazníkom poskytovať naše optické služby aj mimo našej vlastnej optickej siete,“ hovorí o partnerskej spolupráci Federico Colom, generálny riaditeľ spoločnosti Orange Slovensko.
Flexibilnejší prístup k zdieľanej optickej sieti na báze GPON
Tento veľkoobchodný model je okrem iného dobrou príležitosťou ako efektívne využiť a prevádzkovať existujúce aj v budúcnosti vybudované optické siete. Nový model prináša ešte vyššiu flexibilitu pri tvorbe rýchlostných profilov nových produktov, lepšie kvalitatívne parametre, ale aj zefektívnenie procesov napríklad pri inštalácii koncového zákazníka. Riešenie však predstavuje najmä ďalšie posilnenie v oblasti fixného internetového pripojenia a zvýšenie dostupnosti kvalitného vysokorýchlostného internetu pre ešte väčší počet obyvateľov Slovenska spolu s vyšším zákazníckym komfortom.
GPON (Gigabitová pasívna optická sieť) je sieť topológie bod - multibod s architektúrou FTTH (optické vlákno do domu). Zo siete operátora (z ústredne) vedie optické vlákno, na ktoré je pripojených niekoľko koncových užívateľov (16 až 128 koncových užívateľov vo vzdialenosti 10 – 20 km, s teoretickou vzdialenosťou až do 40 km). Zákazníci sú na jedno optické vlákno pripojení pomocou optického splitra (rozbočovača), pričom prenosová kapacita vlákna je delená medzi všetkých užívateľov.
Dáta užívateľa sú spolu s dátami ostatných užívateľov prenášané z dôvodu bezpečnosti šifrovane po jednom vlákne. Dáta v smere od účastníkov, ako aj dáta v smere k účastníkom sú posielané separátne na rôznych vlnových dĺžkach. Keďže v jednu chvíľu môžu prichádzať /odchádzať dáta len od jedného účastníka, využíva sa TDM (časové delenie kanálov), kde je presne určené, v ktorú chvíľu ktorý účastník môže komunikovať, čím nedochádza ku kolízií a degradácií signálu.
Na technológií GPON je možné dosiahnuť prenosové rýchlosti 2,5 Gb/s v smere k užívateľovi (downstream) a 1,25 Gb/s v smere od užívateľov (upstream).
Princíp posielania a prijímania dát medzi zariadením na strane siete
(OLT) a ukončením optického vlákna na strane užívateľov (ONT) je
znázornené na nasledujúcom obrázku: