Slovak Telekom odštartoval prvú rozsiahlu prevádzku mobilnej 5G siete

20.12.2020 ~ Škovranko V. ~ internet späť na články

Slovak Telekom odštartoval prvú rozsiahlu prevádzku mobilnej 5G siete vo štvrtok 10. decembra 2020.

  • Prvá komerčná prevádzka 5G siete na 8 celých územiach Bratislavy
  • Nová sieť rozšíri kapacitu v najvyťaženejších lokalitách Slovenska
  • Technológia budúcnosti ukazuje prvé možnosti na 12 5G zariadeniach
  • Telekom oznamuje prvú kampusovú 5G sieť pre CEIT v Žiline
  • 5G sieť = brána do Priemyslu 4.0 pre nové možnosti digitalizácie krajiny 

Slovak Telekom odštartoval prvú rozsiahlu prevádzku mobilnej 5G siete vo štvrtok 10. decembra 2020. Zákazníci budú môcť využiť prvé možnosti novej generácie sietí na rozličných zariadeniach.

V prvej fáze budú pokryté mnohé územia Bratislavy: Petržalka, Ružinov, Nové Mesto, Trnávka, Vajnory, Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Devínska Nová Ves (vrátane areálu Volkswagen). V budúcnosti sa plánuje rozširovanie siete do ďalších lokalít. Rozsah 5G siete v tejto fáze je podobný ako pri štarte 4G siete v roku 2013.

Telekom štartuje komerčnú prevádzku vo väčšom rozsahu (nie iba pilotnú) ako prvý operátor, podobne ako v minulosti uvádzal technologické premiéry sietí 3G, HSDPA, HSPA+, 4G či 4G+.

Nová sieť ponúkne nové rýchlosti

5G sieť Telekomu funguje v NSA (non-standalone) móde na frekvencii 2100 MHz so šírkou pásma 15 MHz v kombinácii s dostupnými LTE pásmami v Bratislave. Táto kombinácia ponúka maximálnu teoretickú kapacitu 1 150 Mbps pre download a 131 Mbps pre upload. Reálne možno namerať rýchlosti na úrovni 300-600 Mbps pre download a 60-80 Mbps pre upload. Prenosová rýchlosť závisí od konfigurácie vysielača i podpory konkrétneho koncového zariadenia. Momentálne je už sieť plne dostupná pre zákazníkov, postupne v nej budú prebiehať ďalšie fázy optimalizácie a finalizácia jej parametrov, aj pre lepšie využitie jednotlivých smartfónov.

Čo potrebuje zákazník pre 5G?

-       byť v pokrytí 5G

-       zariadenie s podporou 5G

-       kompatibilnú SIM kartu (netreba novú verziu, stačí mať 4G SIM kartu)

Zákazníci Telekomu môžu využívať 5G sieť od prvého dňa na paušáloch i predplatených kartách. 

Na akom smartfóne už beží 5G?

Telekom odštartuje 5G sieť s podporou 12 zariadení. Už od prvého dňa bude k dispozícii pre nasledujúce smartfóny:

-       Apple iPhone 12 mini

-       Apple iPhone 12

-       Apple iPhone 12 Pro

-       Apple iPhone 12 Pro Max

-       Huawei P40 Pro

-       Huawei Mate 40 Pro

-       OnePlus 8T

-       Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

-       Samsung Galaxy Note 20 5G

-       Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G

-       Xiaomi Mi 10T Lite

-       Xiaomi Mi 10T Pro

Modely Xiaomi Mi 10T Lite a Xiaomi Mi 10T Pro sú aktuálnej aj v akciovej ponuke Magenta 1 so zľavami. 

Nová kapacita pre Slovensko

5G sieť funguje paralelne so 4G sieťou a zákazník sa môže rozhodnúť, v ktorej sieti bude datovať. Výhodou novej 5G siete bude väčšia kapacita, ktorú majú zákazníci k dispozícii a zároveň dôjde aj k čiastočnému odľahčeniu 4G siete v súčasnosti. 5G sieť má vyššiu stabilitu a dokáže obslúžiť väčšie množstvo používateľov kvalitným pripojením.

Aspekt novej dodatočnej kapacity môžu využiť domácnosti i firemní zákazníci v súčasnej fáze aktuálnej pandémie a zároveň vytvára možnosti aj do ďalších rokov, kedy sa očakáva ďalší rast dátovej prevádzky zákazníkov.

5G = technológia budúcnosti a brána do Priemyslu 4.0

5G sieť štartuje sčasti odlišne ako minulé generácie sietí. Na začiatku budú môcť zákazníci využiť vyššie rýchlosti i novú väčšiu kapacitu, zároveň aj lepšiu stabilitu siete a 5G obslúži viac zariadení súčasne.

Ďalšia kľúčová vlastnosť spočíva v nízkej latencii, t.j. menšej odozve pri posielaní dát. Tá je dôležitá najmä pre aplikáciu technológii budúcnosti v rôznych odvetviach: doprave, zdravotníctve či v priemyselných parkoch.

5G sieť otvoria postupne aj nové možnosti a funkcie, či už vo svete IoT (internet of things), pri autonómnych autách, v nasadzovaní smart cities alebo digitalizácii výroby, preto sa o nej hovorí aj ako o bráne do Priemyslu 4.0.

Prvá 5G kampusová sieť na Slovensku

Telekom dnes zároveň oznámil aj projekt vybudovania prvej 5G kampusovú siete na Slovensku pre firmu CEIT v Žiline. Toto partnerstvo prináša pre CEIT nové možnosti a slúži pre nasadzovanie rozličných príkladov pre využitie 5G.

Spomínané vlastnosti ako presnosť, efektívnosť, bezpečné prenosy veľkých objemov dát a okamžitá odozva dátového prenosu môžu byť využité práve v kampusovej sieti a nájsť patričné využitie pri tvorbe nových príkladov v praxi.

„Štartujeme prvú 5G sieť, ktorá je pre zákazníkov plne dostupná v mnohých častiach Bratislavy. Toto je naša úvodná fáza v budovaní 5G siete, na ktorú chceme nadviazať v budúcnosti viacerými aktivitami. 5G je technológia budúcnosti, ktorá prinesie našim zákazníkom vyššie rýchlosti, lepšiu odozvu a najmä oveľa väčšiu kapacitu, ktorú v súčasnosti potrebujú pri čoraz vyšších dátových nárokoch. Nová generácia sietí je zároveň veľký záväzok a prinesie nový technologický štandard nevyhnutný pre rozvoj gigabitovej spoločnosti, ktorá je jedným zo strategických pilierov našej spoločnosti. Našou ambíciou je pomáhať pri digitalizácii krajiny a posunúť ju vo viacerých oblastiach – pri pevných sieťach masívne investujeme do optickej siete, pri mobilných sa chceme zamerať práve na nasadzovanie 5G siete. Z pozície technologického lídra prinášame nielen 5G sieť pre množstvo zákazníkov v Bratislave, ale zároveň prísľub budovania prvej kampusovej siete pre CEIT v Žiline, ktorá môže priniesť množstvo nových príkladov využitia. Veríme, že 5G je brána do Priemyslu 4.0 a pri jej nasadzovaní posunieme ďalej aj viaceré odvetvia slovenského biznisu,“ uviedol Branimir Marič, riaditeľ technológií a IT spoločnosti Slovak Telekom.
Komentáre:

Nový komentár